Dlaczego warto zapisać dziecko na balet, w jakim wieku rozpocząć zajęcia, na co zwracać uwagę? czy jako baletowa pasja może stać się w przyszłości zawodem? Czy jako baletowe hobby będzie dawało satysfakcję przez całe życie?
Balet jest dziedziną sztuki - piękną, szlachetną i jedyną w swoim rodzaju. Ale z drugiej strony, balet to lata ciężkiej pracy – fizycznej oraz psychicznej. Talent tutaj nie objawi się bez wielu lat codziennych, wielu godzinnych lekcji i treningów.
Rodzice powinni być bardzo selektywni w wyborze szkoły baletowej, dla nauczyciel powinien być profesjonalny, powinien być pedagogiem oraz najlepiej aby miał wieloletnią praktykę sceniczną w zawodowych teatrach.
Od najmłodszych lat kształtuje się prawidłową postawę, grację, plastyczność, gibkość i koordynację ruchów. Lekcje baletu rozwijają poczucie piękna i muzykalności. Dziecko rozwija przydatne dla kształtowania jego osobowości cechy, takie jak: pracowitość, wytrwałość, wytrzymałość.
Naukę najlepiej rozpocząć od 4-5 roku życia. Zajęcia baletowe dla Dzieci w wieku 4-6 lat trwają zwykle do godziny i odbywają się one raz lub dwa razy w tygodniu.
Zajęcia dla najmłodszych mają na celu przybliżyć dzieciom cechy tańca klasycznego, dzieci uczą się obcowania z muzyką klasyczną, zakosztowują odrobiny dyscypliny i schematu lekcji tańca klasycznego.
Od 6 roku życia zajęcia stają się bardziej skomplikowane, ponieważ dodawane są zajęcia parterowe - zestaw ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie pleców, nóg i brzucha z elementami jogi i gimnastyki. W wieku 8-10 lat wprowadza się ćwiczenia palców (pointe shoes). Zwiększa się również intensywność i częstotliwość zajęć w tygodniu. Wprowadzone zostają zajęcia na pointach, repertuar (dodatkowe próby choreograficzne), stretching.
Strój baletowy podobnie jak i w wiele innych zawodów, balet ma swój uniform. Niezbędnym ubiorem dla dziewczynek jest obcisłe body oraz jasne rajstopy. Baletki z dwudzielną podeszwą, włosy koniecznie spięte w kok.
Chłopcy ubierają białą koszulkę dopasowaną do ciała, krótkie czarne spodenki lub majtki typu bokserki , białe skarpetki i baletki.
Taki kostium daje niezbędne poczucie swobodę ruchów przy wykonaniu ćwiczeń oraz poznania swojego ciała w wykonywanych ćwiczeniach.
Drogi Rodzicu, musisz wiedzieć, że nie każde dziecko może zostać zawodowym artystą baletu a taniec stanie się w przyszłości jego źródłem utrzymania. Niewątpliwie jednak, każdy czas spędzony na sali podczas nauki tańca klasycznego w naszej akademii jest dla ucznia niezwykle cenny. Dziecko uczy się obcowania ze sztuką, korygowania własnych i cudzych błędów, pracy nad swoim ciałem, szacunku do siebie, swojego ciała i do innych. Uczy się pokory, odpowiedzialności i wytrwałości.
Zajęcia odbywają się w grupie, na sali panuje skupienie i dyscyplina z szacunku do swojej pracy i pracy pedagoga. Dzieci nabierają pewności siebie, koordynacji ruchowej, są kreatywne, zdobywają tutaj wiedzę i doświadczenie. Taniec klasyczny sprawia, że dzieci nabierają płynności ruchów, gracji, elegancji, taniec rozwija piękno ciała i uszlachetnia duszę.
Z nami Twoje dziecko może zakochać się w swojej pasji i wytrwale realizować swoje cele. Dzięki nam Twoje dziecko może wybrać ścieżkę zawodowej artystycznej kariery bądź ścieżkę niezwykłej, jedynej w swoim rodzaju pasji.
Oferujemy dzieciom możliwość występów na scenie, występów obok zawodowych artystów baletu – solistów profesjonalnych scen, udział w konkursach baletowych oraz różnych koncertów. W akademii organizujemy warsztaty taneczne ze znanymi gośćmi – gwiazdami scen Polskich i zagranicznych, choreografami, reżyserami i aktorami. Często wysyłamy dzieci na różnego rodzaju castingi do filmów czy teledysków.
Całość prezentowanego powyżej materiału stanowi własność fundacji "REVERENCE" i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Powyższy materiał w całości lub jakakolwiek jego część nie może być wykorzystywana, rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób lub w jakimkolwiek innym celu.Jednocześnie informujemy jeżeli chcą Państwo użyć fragmentu tekstu lub wykorzystać całość, wystarczy zacytować – użyć cudzysłowu i podać autora.Również prosimy o kontakt.